NASZA WŁÓKIENNICZA ŁÓDŹ

Wszystko zaczęło się od dnia 18 września 1820 roku, kiedy to Namiestnik Królestwa Polskiego Józef Zajączek ogłosił zarządzenie, na mocy którego zaczęły powstawać osady fabryczne przeznaczone dla tzw. fabrykantów (sukienników, tkaczy, prządków).

Łódź doskonale nadawała się na zlokalizowanie w jej granicach osady sukienniczej i dnia 30 stycznia 1821 roku, Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych zezwoliła na utworzenie tu osady przemysłowej.

Stworzono zachęcające warunki dla nowych osadników i miasto zaczęło się błyskawicznie rozwijać! Przyjeżdżali tkacze z zachodu i wschodu chętni, by się osiedlić! Każdy, kto dowiódł swych tkackich umiejętności przed burmistrzem miasta i zdecydował zamieszkać w jego granicach, otrzymywał 3-morgową działkę, materiał niezbędny do wybudowania domu i pożyczki pieniężne. W ciągu 20 lat liczba mieszkańców Łodzi i domów wzrosła czterokrotnie, ilość pracowników fabrycznych dziesięciokrotnie, a produkcji piętnastokrotnie!

 

W tkance miasta do dziś wyczuwalna jest energia tamtych czasów: wielokulturowości, kontrastu, otwartości, pracowitości; liczne ślady wielonarodowego i wielowyznaniowego składu łódzkiej populacji przełomu wieków. Postrobotnicze miasto stanowiło wielokrotnie scenerię dla działań awangardy artystycznej i społecznej. Do dziś wzbudza zainteresowanie ludzi sztuki i skupia najważniejsze wydarzenia w branży mody, sprzyja inwencji twórczej i kolaboracjom poprzez odbywające się corocznie prestiżowe międzynarodowe konkursy i festiwale związane z modą. Jest siedzibą pierwszego w Polsce kierunku kształcącego włókienników i drukarzy tkanin, a obecnie światowej klasy projektantów ubioru, obuwia, biżuterii; wydziału Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego.

Nie mogło być inaczej – przemysł włókienniczy pochłonął i nas! FARFAR ŁÓDŹ to marka, która od pierwszego wypuszczonego modelu, jest w 100% ugruntowana na łódzkich tradycjach. 30 lat temu rozpoczęliśmy produkcję wyrobów dziewiarskich (swetrów, sukienek, czapek, szali) jako PIWI FEMMA.
Firma z roku na rok zatrudnia coraz więcej pracowników, w tym wysoko wykfalifikowaną kadrę technologów i specjalistów, aby sprostać najwyższym oczekiwaniom klientów.

Dzięki zdobywanemu przez lata doświadczeniu, wielu kontaktom w Polsce i zagranicą, w 2008 roku tworzymy FAR FAR FASHION. A klientki szybko doceniają najwyższą jakość wyrobów. Zawdzięczamy to przede wszystkim dbałości o detale i najwyższej jakości szycia. Jesteśmy dumni z tego, że wszystkie nasze modele produkowane są w Polsce (w znacznej mierze w Łodzi).
W ciągu paru sezonów pozyskaliśmy ponad 100 sklepów współpracujących w całym kraju i nasze ambicje rosną!

Rok 2020 – dwusetna rocznica narodzin fabrykanckiej Łodzi, to nasz rok! FAR FAR ŁÓDŹ – przejrzysta, odpowiedzialna moda oparta na najlepszych tradycjach!

Ex navicula navis – z łódeczki łódź – dewiza miasta trafnie wyraża jego fenomen! Kochamy Łódź