Uncategorized

Szczotkowanie ciała na sucho – co warto wiedzieć?

Znalezienie chwili dla siebie jest bardzo ważne dla każdej młodej mamy. Jednym z zabiegów pielęgnacyjnych, jakie można w tym czasie wykonywać, jest szczotkowanie ciała na sucho. Dowiedz się, na czym polega i jakie efekty może przynieść.

Szczotkowanie ciała na sucho – na czym polega?

Szczotkowanie ciała na sucho to prosty zabieg pielęgnacyjny, który można wykonywać samodzielnie w domu. Jego głównym zadaniem jest ujędrnienie skóry i poprawa jej wyglądu, a także zmniejszenie opuchlizny i pobudzenie krążenia. Do wykonania szczotkowania potrzebna jest tylko szczotka o miękkim włosiu i kilka minut przed wieczornym prysznicem. Zabieg ten niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno związanych z wyglądem skóry, jak i ze zdrowiem. 

Szczotkowanie na sucho – efekty

Szczotkowanie na sucho to prosty zabieg, który nie trwa dłużej niż 10 minut. Jego efekty można zauważyć już po kilku tygodniach regularnego stosowania. Szczotkowanie daje rezultaty podobne do masażu i peelingu. Już po pierwszym zabiegu można natychmiastowo poczuć takie korzyści, jak redukcja stresu czy zmniejszenie napięcia mięśniowego. Inne skutki, jakie niesie ze sobą, to:

  • złuszczenie martwego naskórka,
  • redukcja cellulitu,
  • ujędrnienie skóry,
  • zapobieganie wrastaniu włosków,
  • wyrównanie kolorytu skóry,
  • przygotowanie ciała na dalszą pielęgnację,
  • zmniejszenie widoczności rozstępów i zapobieganie powstawaniu nowych,
  • poprawa krążenia,
  • zmniejszenie opuchlizny stóp i łydek,
  • pomoc w bólu stawów.

Szczotkowanie na sucho może więc pomóc w wielu dolegliwościach pojawiających się po porodzie i w czasie ciąży.

Jak szczotkować ciało na sucho?

Do szczotkowania na sucho nie stosuje się żadnych kosmetyków, jedynie szczotkę o miękkim włosiu. Zabieg wykonuje się w kilku prostych krokach. Rozpoczynając od stóp i łydek, należy masować skórę szczotką poprzez długie, posuwiste ruchy. Bardzo ważne jest kierowanie ich zawsze w kierunku serca. Pobudza to bowiem pracę naczyń limfatycznych, co zmniejsza opuchliznę i stymuluje krążenie. Następnie przechodzi się w kierunku tułowia – tutaj warto stosować mniejszy nacisk. Brzuch szczotkuje się okrężnymi ruchami. Kolejno masuje się ręce, również w kierunku serca, a na koniec ramiona, barki i kark. Na każdej partii ciała wystarczy wykonać kilka ruchów, dostosowując nacisk szczotki do wrażliwości skóry w danym miejscu. Po szczotkowaniu warto wziąć prysznic, a na koniec nawilżyć skórę. 

Szczotkowanie na sucho – przeciwwskazania

Szczotkowanie na sucho to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg, który może stosować prawie każdy. Niesie ze sobą wiele korzyści, a do tego jest łatwy w wykonaniu. Istnieją jednak istotne przeciwwskazania. Przede wszystkim, podczas szczotkowania należy unikać obszarów ciała, na których występują podrażnienia, rany, oparzenia słoneczne, pieprzyki lub znamiona. Szczotka mogłaby dodatkowo podrażnić skórę w tych miejscach. Całkowicie zrezygnować z zabiegu powinny osoby, które cierpią na takie choroby skóry, jak łuszczyca, trądzik lub AZS. Nie jest on wskazany również w przypadku, gdy występują żylaki, pękające naczynka bądź wszelkie infekcje. Osoby o skórze wrażliwej, która jest łatwo podrażniona, mogą odczuwać dyskomfort podczas zabiegu. Wtedy należy zmienić szczotkę na taką o bardziej miękkim włosiu lub dostosować nacisk. Warto także wypróbować szczotkowania ciała na mokro.

Szczotkowanie ciała na sucho w ciąży

Ponieważ szczotkowanie na sucho niesie ze sobą tyle zalet, wiele kobiet chce kontynuować wykonywanie tego zabiegu także podczas ciąży. Jest to dozwolone, pod warunkiem, że ciąża przebiega prawidłowo i nie występują wymienione wyżej przeciwwskazania. W przeciwnym wypadku bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zrezygnowanie ze szczotkowania ciała na sucho. Jeśli po zabiegu pojawiają się nieprzyjemne objawy, również lepiej zaprzestać jego wykonywanie. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. 

Czy warto szczotkować ciało na sucho?

Szczotkowanie na sucho niesie ze sobą wiele korzyści, a do tego jest tanie i łatwe w wykonaniu. Zabieg ten pozwala poradzić sobie z różnymi ciążowymi dolegliwościami, takimi jak opuchnięte kostki, a także zadbać o wygląd skóry. Ponadto jest odprężający i sprzyja relaksowi, co jest potrzebne każdej młodej i przyszłej mamie. Warto więc znaleźć kilka razy w tygodniu chwilę dla siebie i wykonać szczotkowanie na sucho. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.