Karmienie piersią, Poradnik Młodej Mamy

Rozszerzanie diety a karmienie piersią

Rozszerzanie diety jest ważnym krokiem w rozwoju maluszka, jednak rodzi ono wiele wątpliwości. Wiele z nich dotyczy karmienia piersią. W jaki sposób je kontynuować i w którym momencie należy je przerwać całkowicie? Dowiedz się, jak karmienie piersią ma się do rozszerzania diety niemowlęcia. 

Kiedy zacząć rozszerzanie diety?

Rozszerzanie diety dziecka należy rozpocząć wtedy, kiedy maluszek jest na to gotowy. Oznacza to, że ukończył 6. miesiąc życia, potrafi samodzielnie siedzieć i nie ma odruchu wypychania jedzenia z buzi językiem. Dziecko powinno także wykazywać zainteresowanie produktami spożywczymi, np. wyciągać po nie rączki. Granica wieku jest umowna, jeśli maluszek nie przyjmuje nowych pokarmów, najlepiej dać mu jeszcze trochę czasu i spróbować ponownie po kilku tygodniach. Więcej na temat gotowości dziecka do rozszerzania diety znajdziesz w naszym poprzednim tekście: Kiedy dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety?

Karmienie piersią podczas rozszerzania diety

Rozszerzanie diety odbywa się stopniowo i wymaga sporo cierpliwości. Podawanie dziecku nowych produktów ma na celu zapoznanie go z nowymi teksturami i smakami. Pozwala także na trening umiejętności motorycznych, takich jak przeżuwanie, połykanie, trafianie rączkami do buzi. Dziecko nie ma najadać się nowymi składnikami, jedynie ich próbować. Z tego powodu konieczne jest kontynuowanie karmienia piersią. Inne posiłki nie są w stanie zastąpić mleka mamy, zwłaszcza na początku rozszerzania diety. Dziecko je wtedy pojedyncze produkty, które nie dostarczają wszystkich składników odżywczych potrzebnych do zdrowego rozwoju. 

Karmienie piersią a rozszerzanie diety – jak często karmić?

Nowe posiłki nie są w stanie zastąpić mleka mamy. Karmienie piersią stanowi podstawę diety niemowlęcia do ukończenia 12. miesiąca życia. W tym czasie dziecko karmione jest na żądanie, niezależnie od tego, na jakim etapie rozszerzania diety jest. Wprowadzane nowości są tylko dodatkiem, przekąską. 

U dzieci w wieku 6-8 miesięcy zaleca się proponować posiłki stałe co najmniej dwa razy w ciągu dnia. Oczywiście będą dni, w które maluszek będzie sięgał po nowości chętniej niż w inne. Warto brać to pod uwagę i nie karmić dziecka na siłę, gdy widać, że ma zły dzień. Po ukończeniu 9. miesiąca życia należy podawać dziecku co najmniej 3 do 5 posiłków, przekąsek dziennie. W tym wieku zauważa ono, że również stałym pożywieniem można zaspokoić głód. Od tego momentu liczba karmień piersią może stopniowo się zmniejszać.

Należy przy tym pamiętać, że od 6 miesiąca życia mleko mamy powinno zaspokajać około 55-70% zapotrzebowania dziecka na składniki odżywcze. Nowe produkty powinny być więc podawane w ograniczonych ilościach.

Jakie produkty podawać dziecku?

Podczas rozszerzania diety bardzo ważny jest rodzaj produktów, jakie podaje się dziecku. Najlepiej postawić tu na gotowane warzywa, kaszki czy miękkie owoce. Są one pełne witamin, minerałów i błonnika, które sprzyjają rozwojowi układu pokarmowego maluszka. Zdecydowanie nie należy wybierać przetworzonych przekąsek, słodyczy czy chrupek – nie stanowią one wartościowego dodatku do diety. Ponadto mogą zawierać składniki, na które dziecko źle zareaguje. Wykorzystajmy początkowy okres rozszerzania diety dziecka jako tworzenie fundamentu do kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych, które zaowocują w przyszłości. 

Rozszerzanie diety dziecka – kiedy karmić piersią?

Rozszerzanie diety bywa trudne, zarówno dla maluszka, jak i dla mamy. Warto zadbać o odpowiednie warunki do próbowania nowych rzeczy. Dziecko powinno być wyspane, przewinięte, a przede wszystkim – najedzone. Z tego powodu warto nakarmić je piersią około 30-45 minut przed podaniem pokarmu stałego. Głodne dziecko będzie poirytowane i niechętne do próbowania nowych składników. W okresie rozszerzania diety karmienie odbywa się na żądanie, oznacza to, że nie ma ustalonych pór podawania mleka – następuje to, gdy dziecko okazuje, że jest głodne. Po nakarmieniu go należy więc odczekać co najmniej pół godziny, a następnie poświęcić chwilę na podanie nowego produktu. 

Zakończenie karmienia piersią – kiedy powinno nastąpić?

Karmienie piersią powinno stanowić podstawę diety niemowlęcia do ukończenia 1. roku życia, a najlepiej przedłużyć je do 2. Nie ma określonej górnej granicy – każda mama może samodzielnie podjąć decyzję, kiedy pora na odstawienie maluszka od piersi. Niezależnie jednak od tego, jak długo decyduje się podawać dziecku mleko, warto od 6. miesiąca życia stopniowo wzbogacać jego dietę. Sprzyja to prawidłowemu rozwojowi, a także buduje zdrowe nawyki żywieniowe i otwartość na nowe smaki. Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.