Termin rozwiązania zbliża się wielkimi krokami, a Twoim marzeniem jest karmienie piersią?
Zastanawiasz się więc, czy można się jakoś przygotować do karmienia piersią?
Jak przygotować się do karmienia piersią?
Na pewno nie raz słyszałaś o tzw. hartowaniu brodawek. Dla wyjaśnienia, przypomnę o co chodzi. Hartowanie to intensywne pocieranie, skręcanie, czy naciąganie brodawek. Brzmi mało przyjemnie, prawda?
Kiedyś uważano, że te metody wpływają na zmniejszenie odczuć bólowych i uszkodzeń brodawek w pierwszych dniach karmienia piersią. Tak, KIEDYŚ. Aktualnie uważa się, że hartowanie brodawek w żaden sposób nie przyczynia się do łatwiejszej adaptacji z karmieniem piersią.
Zapytasz, jak karmić piersią żeby nie bolało?
Jedyną skuteczną metodą zmniejszającą ryzyko bolesności i uszkodzeń brodawek jest prawidłowe przystawianie noworodka do piersi.
W czasie ciąży zaznajom się m.in. z pozycjami karmienia, jakie są oznaki prawidłowego karmienia piersią, jak działać w sytuacjach awaryjnych jeśli już się przydarzą. Gdy maluszek już przyjdzie na świat, a Ciebie coś zaniepokoi, skonsultuj się z położną lub doradczynią laktacyjną. Położna sprawdzi Waszą pozycję i określi stopień prawidłowości ssania piersi przez malucha.
Pamiętaj, że karmienie piersią nie powinno boleć.
Jak przygotować się do karmienia piersią?
Nie da się fizycznie przygotować do karmienia piersią. Można jednak je usprawnić odpowiednią edukacją przed porodem w szkole rodzenia, czy w literaturze. Jednak to tzw. sucha teoria, która w praktyce jest czasem trudna. Dlatego bardzo ważna jest konsultacja z CDL.
Karmieniu piersią można dodać komfortu dzięki:
- poduszce do karmienia,
- odpowiednio dobranemu biustonoszowi – tutaj na początku najlepiej sprawdza się sportowy, miękki stanik. Piersi do czasu unormowania laktacji zmieniają swoją wielkość nawet kilka razy w ciągu dnia, a miękki stanik dopasuje się wtedy do każdej wielkości. Z zakupem stanika do karmienia z fiszbinami wstrzymaj się do czasu stabilizacji laktacji, czyli 4-6 tygodni po porodzie.
- wygodnej, przewiewnej piżamie umożliwiającej szybki dostęp do piersi,
- szczotce do szczotkowania piersi. Masowanie piersi sprawia, że te stają się jędrniejsze. Dodatkowo, szczotkowanie wpływa na jakość mleka i może pomóc dziecku przybrać na wadze. Ważne, by szczotkować piersi w kierunku węzłów chłonnych 30 sekund przed karmieniem, co ułatwi wypływ mleka.
Myślę, że w życiu na nic nie da się przygotować, a macierzyństwo jest tego najlepszym przykładem. Chciałabym Ci powiedzieć, byś dała sobie czas, nie porównywała się z innymi mamami, wsłuchiwała się w siebie i to co podpowiada Ci Twoja intuicja oraz nie zapominaj prosić o pomoc.
Pamiętaj, że Twój maluszek nie mógł wymarzyć sobie lepszej mamy.
Wspaniałej mlecznej drogi Wam życzymy!