Poradnik Młodej Mamy

Kiedy dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety?

rozszerzanie-diety-dziecka

Rozszerzanie diety maluszka jest równie istotnym kamieniem milowym w jego rozwoju, co wykonanie pierwszych kroków czy wypowiedzenie pierwszych słów. Jednak w tym wypadku to rodzic decyduje, kiedy dziecko jest na niego gotowe. Dowiedz się, jak poznać, że Twój maluszek chce rozszerzać dietę i jak odpowiednio się do tego przygotować.

Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety dziecka?

Dokładny moment, w którym dziecko jest gotowe na rozszerzenie diety, jest kwestią indywidualną. Według Światowej Organizacji Zdrowia, czyli WHO, jest to ukończenie przez maluszka 6. miesiąca życia. Jest to jednak granica umowna – może okazać się, że dla niektórych moment ten nadejdzie dopiero w 8. czy 9. miesiącu życia. Nie jest to powód do zmartwień. Warto o tym pamiętać i nie próbować zmuszać dziecka do próbowania nowych produktów, kiedy ewidentnie pokazuje, że nie jest na to gotowe. 

Rozszerzanie diety niemowlaka – po czym poznać, że dziecko jest gotowe?

Ukończenie 6. miesiąca życia jest tylko jednym z warunków, które muszą zostać spełnione, aby można było bezpiecznie rozszerzać dietę niemowlaka. Dziecko musi posiadać przede wszystkim takie pewne umiejętności, takie jak:

  • stabilne siedzenie samodzielnie lub z podparciem,
  • kontrola ruchów głowy i szyi,
  • utrzymywanie przedmiotów w rączkach i trafianie nimi do buzi. 

Niemowlę, które jest gotowe do rozszerzania diety, powinno także wykazywać aktywne zainteresowanie jedzeniem spożywanym przez innych. Może to oznaczać np. wyciąganie rączek po produkty jedzone przez rodziców.

Gotowość to również zanik odruchu wypychania pokarmu językiem. Jest to mechanizm, który chroni niemowlęta przed zadławieniem. Jeśli dziecko nadal w taki sposób reaguje na produkty wsadzane do buzi, lepiej się wstrzymać i spróbować ponownie po tygodniu lub dwóch.

Rozszerzanie diety niemowlaka krok po kroku

Gdy dziecko spełnia wszystkie powyższe warunki można zacząć rozszerzanie diety. Nie oznacza to jednak zakończenia karmienia piersią. Na początkowych etapach tego procesu dziecko ma zapoznać się z nowymi teksturami i smakami, a nie się najeść – konieczne jest więc podawanie nadal mleka matki. Stanowi ono podstawę diety do 12. miesiąca życia dziecka. 

Nie istnieje coś takiego jak grafik wprowadzanych produktów do diety dziecka. To bez znaczenia, czy rozpoczniesz od ziemniaka, brokuła, czy podasz go teraz, czy za miesiąc. Wszystkie dozwolone produkty można podawać niemowlętom już od pierwszego dnia rozszerzania diety. Warto zacząć od podawania pojedynczych składników, takich jak np. ugotowane warzywa czy kaszki.  Do 1. roku życia sól, cukier oraz miód są zakazane w diecie dziecka. Mówię tutaj o zakazie dodawania tych składników do potraw oraz unikania produktów w których skład wchodzą.

Jak przygotować się do rozszerzania diety dziecka?

Warto pamiętać o tym, że próbowanie nowych produktów jest dla dziecka dużym wyzwaniem. Nie należy więc zrażać się, gdy dane warzywo czy potrawa nie przypadnie do gustu za pierwszym razem. Można wtedy podać je w innej formie. Ważne jest to, by się nie poddawać i nie rezygnować z dalszego proponowania maluchowi danego produktu spożywczego. Nauka jedzenia warzyw i owoców może być czasem trudna, jednak nie poddawaj się! Najważniejsze jest cierpliwe i regularne ich podawanie.

Na początku lepiej ograniczyć się do jednego składnika dziennie podanego w niewielkiej ilości. W przypadku jakiejkolwiek alergii będzie Ci łatwiej zdiagnozować głównego ‘winowajcę’ wysypki. Warto także zadbać o to, by maluszek nie był poirytowany ani zmęczony. Należy więc upewnić się, że dziecko jest przewinięte, wyspane i najedzone – w przeciwnym razie nie będzie w nastroju na próbowanie nowych rzeczy.

Rozszerzanie diety dziecka – akcesoria

Aby dziecko mogło nauczyć się nowych smaków i nawyków żywieniowych, potrzebne są do tego odpowiednie akcesoria. Podstawą jest tutaj krzesełko, które pozwoli maluszkowi siedzieć przy stole z resztą domowników. Jest to bardzo ważne, ponieważ niemowlęta uczą się przez naśladowanie – widząc rodziców jedzących różne produkty, będą chętniej ich próbować. Warto wybrać siedzenie regulowane (koniecznie z podnózkiem, nogii nie mogą wisieć), które będzie rosło razem z dzieckiem. 

Często podczas rozszerzania diety trzeba się liczyć z niemałym bałaganem. Niezastąpione są wtedy pieluszki, śliniaczki i chusteczki. Uniknąć rozlania jedzenia pomagają także stabilne miseczki i talerzyki. Dostępne są również takie z przyssawką, które zapobiegają zrzuceniu naczynia ze stolika. 

Rozszerzanie diety niemowlęcia jest procesem, który wymaga niezwykłych pokładów cierpliwości. Warto podejść do tematu na spokojnie i bez presji, dostosować się do tempa maluszka i cieszyć się każdym małym sukcesem. Z czasem każdy posiłek stanie się łatwiejszy, a już po kilku miesiącach dziecko samo będzie sięgało po nowe produkty. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.