BLW, Furniture, Poradnik Młodej Mamy

Jakie krzesełko do karmienia wybrać dla Twojego maluszka?

Jakie krzesełko do karmienia wybrać dla Twojego maluszka?

Nadszedł kolejny krok milowy w rozwoju Twojego maluszka jakim jest rozszerzanie diety?

Właśnie stajesz przed wyborem na jakie krzesełko do karmienia dla dziecka się zdecydować?
Czy ze stolikiem, czy bez?
Z regulacją oparcia, czy bez?
Czy musi być podnóżek w krzesełku?
Drewniane, czy plastikowe?

Trochę tych niewiadomych jest. Sama przez to przechodziłam i miałam ogromny dylemat na co się zdecydować. Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu Twoje rozterki zostaną rozwiane i bez problemu uda Ci się podjąć decyzję wyboru krzesełka dla Twojego dziecka.

Jakie są najważniejsze aspekty przy wyborze krzesełka?

Ważne jest, by  było ono odpowiednie dla malucha. Przypominam, że to krzesełko pozostanie z Wami przez długi czas. Najważniejsze aspekty dla dziecka:

 1. Krzesełko powinno mieć podparcie dla miednicy oraz dolnego odcinka kręgosłupa. Świetnym rozwiązaniem są krzesełka, które w wyposażeniu posiadają specjalne wkładki, dzięki czemu dziecko ma stabilne podparcie, nie kołysze się na boki, nie ‘zjeżdża’ z krzesełka. Kiedy Twój maluszek z tego wyrośnie, wtedy je wyjmiesz 😉
 2. Podparcie stóp – koniecznie z regulacją! Jest to kolejny element zapewniający maluchowi dodatkową stabilizację siadu. Poza tym, przecież my, dorośli jedząc mamy oparte nogi o podłogę, prawda? 😉
 3. Pasy bezpieczeństwa 3-punktowe. Zapytasz dlaczego nie 5-punktowe. Dlatego, ponieważ 5-punktowe utrudniają ruchy dziecka, zwłaszcza w obręczy barkowej, przez co przeszkadza mu to w sięganiu po jedzenie z talerzyka.
 4. Stabilna podstawa (nogi) krzesełka.

Kwestia użytkowania krzesełka - co jest ważne?

Zwróć również uwagę na kwestie, które są ważne dla Ciebie. Teraz skupmy się na tym co dla Ciebie jako rodzica może być istotne w kwestii użytkowania:

 1. Wymiary krzesełka – czy chcesz, żeby zajmowało jak najmniej miejsca, a może masz tyle wolnej przestrzeni, że nie ma to dla Ciebie wielkiego znaczenia.
 2. Mobilność krzesełka – fajnie jakby miało kółka lub filce podklejone pod podstawę, by bez problemu można je przesuwać.
 3. Drewniane czy plastikowe. Plastikowe kuszą nas regulacją oparcia. Jednak, czy to jest dobre? Nie. Dziecko nie powinno jeść w pozycji półleżącej, ponieważ istnieje duże ryzyko zadławienia. Plastikowe zajmują więcej miejsca, wbrew pozorom są trudniejsze w czyszczeniu z uwagi na ilość zakamarków, są obudowane z każdej strony, przez co utrudnia to dostęp do dziecka, często nie da się ich dosunąć do stołu.
 4. Możliwość dosunięcia do stołu. W mojej opinii – dietetyka – jest to BARDZO ważny aspekt. Dziecko czuje się wtedy tak samo ważne, jak Ty. Haloo! Siedzicie przy wspólnym stole.
 5. Łatwa dostępność do dziecka, by szybko można było wyjąć maluszka z krzesełka.
 6. Regulacja siedziska – by krzesełko starczyło na jak najdłuższy okres. Plastikowy model posłuży ci od 6 miesięcy do 3-4 lat. Drewniane od 6 miesięcy do nawet 15 roku życia dziecka. Tak jest w przypadku modelu na, który ja się zdecydowałam, czyli Babydan Danchair. Krzesełko rośnie razem z dzieckiem, posłuży nam w późniejszych latach szkolny jako krzesełko do biurka dzięki regulacji siedziska.
 7. Aspekty wizualne – czy ma pasować do wnętrza.

Jakie krzesełko jest najlepsze z mojego punktu widzenia?

Z punktu widzenia dietetyka oraz mamy rozszerzającej dietę metodą BLW jednogłośnie jestem za krzesełkiem drewnianym z barierką ochronna oraz 3-punktowymi pasami bezpieczeństwa. Takie krzesełko bez problemu można dosunąć do stołu, przez co maluch może być w pełni samodzielny w czasie spożywania posiłków. Dodatkowo, chciałabym jeszcze zdradzić Ci mały sekret. Bardzo często zdarza się, że dzieci, które siedzą w tych wielkich plastikowych krzesełkach odmawiają spożycia posiłku, wiercą się, protestują, przed próbami posadzenia ich w tymże krzesełku. Po zmianie krzesełka na drewniane, przysunięte do stołu zaczynają jeść, chcą poznawać nowe smaki.
Mam nadzieję, że już wiesz na co zwrócić uwagę przy zakupie krzesełka do karmienia. Być może jednak dalej zastanawiasz się, czy Twoje dziecko jest już gotowe do rozszerzania diety? Twoje dziecko nie siedzi? Na to pytanie odpowiem już niebawem. Jeżeli masz jeszcze jakieś pytania dotyczące wyboru krzesełka dla Twojego maluszka – napisz, a postaram się Ci pomóc.

Ściskam,

Ola Kurczewska

Jeśli podobał Ci się ten wpis – pamiętaj, żeby polubić nas na FACEBOOK’U (KLIK) oraz followować na INSTAGRAMIE (KLIK). A jeśli pragniesz mieć dostęp do najświeższych wpisów, poradników, e-booków, czy wywiadów ze specjalistami z dziedzin pokrewnych macierzyństwu i wychowywaniu dzieci – koniecznie zapisz się na nasz newsletter poniżej!

Dziękuję !

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.