Jestem w ciąży, Karmienie piersią, Poradnik Młodej Mamy

Jakie badania pomogą w wykryciu raka piersi?

Jabłuszka, gruszki, cytrynki, wisienki. Często tak je określamy. Są źródłem kompleksów, bo za małe, bo za duże, bo kształt nie taki, bo po porodzie się zmieniły. Piersi…

W tym całym przedmiotowym podejściu do biustu zapominamy często o najważniejszym – o badaniach przesiewowych chroniących nas przed zachorowaniem na jeden z najczęstszych nowotworów w Polsce – raka piersi. 

Jakie badania pomogą w wykryciu raka piersi?

Jakie badania wykonać w celu profilaktyki zachorowania na raka piersi?

Czy karmienie piersią chroni przed zachorowaniem na raka piersi?

Jak badać piersi w ciąży?

Jak wygląda pierś chora na raka?

 

Na wstępie chciałabym powiedzieć że karmienie piersią oraz ciąża NIE ZWALNIAJĄ Cię z badań przesiewowych. Rak piersi może dotknąć każdą z nas. Rak nie patrzy na wiek, jednak częściej dotyka kobiety powyżej 50 r.ż. Nowotwór piersi dotyka ok. 22% kobiet w Polsce, z których 14% kończy się zgonem, dlatego tak ważny jest czas kiedy kobieta zjawi się u lekarza na badaniu przesiewowym.Jakie badania pomogą w wykryciu raka piersi?

 • Mammografia 
 • USG piersi
 • Samobadanie 

Samobadanie – jeżeli będziesz regularnie badać swoje piersi to poznasz ich strukturę. Będziesz specjalistką od swoich piersi, co pozwoli na najszybsze wykrycie jakiejkolwiek zmiany. A może zróbcie z partnerem z comiesięcznej samokontroli rytuał i badajcie Twoje piersi wspólnie? Dzięki temu też partner będzie Ci przypominał o tym, że to już czas. Jak badać piersi w ciąży?

Rak piersi jest najtrudniejszym w rozpoznaniu nowotworem w czasie ciąży. Dlaczego? Niestety często rosnący w piersi guz jest mylony z fizjologicznymi zmianami w tkance gruczołowej charakterystycznej dla ciąży.  Problemem jest rozróżnienie, czy są to zmiany będące skutkiem ciąży czy może rozwijającego się raka piersi. 

Dlatego tym bardziej należy zadbać o profilaktykę w czasie tych 9-ciu miesięcy. 

Mammografia, USG piersi – pamiętaj, by wybrać dobrego specjalistę, który skutecznie wykona takie badanie oraz nie zapomnij poinformować go o tym że jesteś w ciąży – to bardzo ważne.Czy karmienie piersią chroni przed zachorowaniem na raka piersi?

Karmienie piersią nie chroni przed zachorowaniem na raka piersi, ale może zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej choroby u kobiety. Według danych Amerykańskiej Akademii Pediatrii, u matki karmiącej piersią przez okres co najmniej 12 miesięcy ryzyko zachorowalności na raka piersi zmniejsza się o 28%. 

Powtórzę jednak jeszcze raz, że karmienie piersią nie jest magiczną tabletką chroniącą kobietę przed rakiem piersi. Karmienie piersią nie chroni od zachorowania, a jedynie zmniejsza ryzyko, więc karmienie piersią to korzyści nie tylko dla dziecka, ale też dla matki. Okres laktacji nie zwalnia Cię z badań przesiewowych. Droga mamo, badaj się regularnie – dla siebie i dziecka. Twojemu maluchowi potrzebna jest zdrowa, silna mama. 

 

Oprócz karmienia piersią czynnikami zmniejszającymi ryzyko zachorowalności na raka piersi są:

 • dieta ubogotłuszczowa,
 • unikanie używek,
 • unikanie stresu,
 • regularna aktywność fizyczna.

Jak wygląda pierś chora na raka?

Co powinno Cię zaniepokoić:

 • różnego rodzaju asymetrie, dysproporcje między jedną piersią, a drugą,
 • guzki,
 • obrzęki,
 • zaczerwieniona skóra piersi,
 • powiększone węzły chłonne,
 • wciągnięcie skóry lub brodawki sutkowej,
 • jednostronny wyciek z brodawki.

Potwierdza to jak ważna jest samokontrola, byśmy znały swoje ciało jak nikt inny. 

 

Karmienie piersią ani ciąża nie chronią nas kobiet przed zachorowaniem na raka piersi, a profilaktyka to najlepszy prezent jaki możemy sobie dać raz do roku. Polecam Ci stworzenie kalendarza badań i ustawienie tzw. “przypominajek” o tym, że należałoby zrobić USG piersi, morfologię, odwiedzić ginekologa, czy zrobić cytologię. Wiem, że w natłoku obowiązków i prozy mamowego życia czas leci, a nam wydaje się “Przecież dopiero co byłam na USG”, a tu minął już rok. 

Kochane, badajcie się. Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.