Jestem w ciąży, Karmienie piersią, Poradnik Młodej Mamy

Czy USG w ciąży jest bezpieczne?

Okres starań o potomstwo jest przyjemny, może być też łatwy, trudny, a czasem nas mocno zaskoczyć. Jednak jak już zobaczysz te wymarzone dwie kreski na teście oraz zwiększające się wartości beta hCG przychodzi też czas pierwszego spotkania.

Badanie USG, na którym słyszymy najpiękniejszą melodię, jaką jest bicie maleńkiego serduszka. Po tym pierwszym spotkaniu wpadasz niczym śliwka w kompot i nie możesz doczekać się następnego. W internecie do tej pory można znaleźć wiele sprzecznych informacji dotyczących USG w czasie ciąży oraz związanego z tym bezpieczeństwa dziecka.

Czy badanie USG może uszkodzić płód? 

Mit dotyczący szkodliwego wpływu USG na rozwijający się płód przewija się ciągle. Powstał on dawno i wyjaśnia się go tym, że w czasie badania może dojść do podgrzania tkanek. Jednak mówimy tutaj o urządzeniach starej generacji. Wytwarzana temperatura w urządzeniu ultrasonograficznym nowego typu nie przekracza nawet 1 stopnia Celsjusza, więc jest jak najbardziej bezpieczna

Warto zaznaczyć, że USG to jedno z najważniejszych badań przeprowadzanych w czasie ciąży i jest podstawą w określeniu prawidłowego rozwoju dziecka. 

Czy USG w ciąży jest bezpieczne?”

Tak, USG w ciąży jest nie tylko bezpieczne, ale też konieczne z uwagi na to, że chroni życie matki i dziecka. 

Ile badań USG należy wykonać w ciąży?

Minimum 4. 

Kiedy należy wykonać USG w ciąży?

Poniżej wykaz obowiązkowych badań USG wg Polskiego Towarzystwa Ginekologii i Położnictwa, które przypadają na:

  1. BADANIE TZW. MAŁEJ CIĄŻY, czyli do 10.tc – wykonywane sondą dopochwową, które ma na celu potwierdzenie ciąży, określenie liczby pęcherzyków ciążowych oraz stwierdzenie dokładnego czasu trwania ciąży.
  2. USG I TRYMESTRU, CZYLI TZW. USG GENETYCZNE między 11. a 14. tc – badanie wykonywane jest sondą dopochwową oraz przezbrzuszną, a jego celem jest ocena wieku ciąży, anatomii płodu oraz ry­zy­ka wy­stą­pie­nia wad chro­mo­so­mal­nych z Ze­spo­łem Do­wna na cze­le. USG I trymestru uważa się za najważniejsze badanie USG w czasie ciąży. 
  3. USG II TRYMESTRU, CZYLI TZW. POŁÓWKOWE wykonywane miedzy 18. a 22. tc – badanie wykonywane jest przez powłoki brzuszne i ma na celu ocenę narządów dziecka oraz markerów wad genetycznych. 
  4. USG III TRYMESTRU wykonywane między 28. a 32. tc – badanie wykonywane jest przez sondą przezbrzuszną i ma na celu sprawdzenie prawidłowego przyrostu masy ciała płodu, położenia płodu (czy jest już obrócone główką do kanału rodnego), ilości płynu owodniowego, położenia łożyska oraz anatomii płodu (np. wady kończyn, przewodu pokarmowego)

Spokój oraz świadomość, że ciąża przebiega prawidłowo jest czymś nieocenionym. USG w ciąży pozwala na wykrycie we wczesnej fazie nieprawidłowości, wad wrodzonych płodu oraz ocenę parametrów płodu. 

USG to jedno z najważniejszych badań przeprowadzanych w czasie ciąży i jest podstawą w określeniu prawidłowego rozwoju dziecka. 

Największym niebezpieczeństwem dla płodu jest “niedobadanie” lub złe przeprowadzone badanie. Stąd do prowadzenia ciąży wybieraj doświadczonych lekarzy oraz zaufane gabinety. Podsumowując, w czasie ciąży należy wykonać minimum 4 badania USG i tak często jak jest to potrzebne.Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.